Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The time period to coat a metal surface of 80cm2 with 5×103cm thick layer of silver (density 1.05 g cm-3) with the passage of 3A current through a silver nitrate solution is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

145 sec

b

115 sec

c

125 sec

d

135 sec

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Volume = area  thickness 
80cm2×5×103cm =0.4cm3
Given d=1.05g/cm3
1.05g1cm3 ?0.4cm3 x=1.05×0.41=0.42g
For Ag metal  1F (or)  96500C108g of Ag
?0.42g  Ag
y=96500×0.42108=375.27C
We know that q=C×t
375.27=3×t t=375.273=125sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring