Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The torque required to hold a small circular coil of 10 turns,  2×104m2 area and carrying 0.5 A current in the middle of a long solenoid of 103 turns/m and carrying 3 A current, with its axis perpendicular to the axis of the solenoid, is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2π×107Nm

b

12π×107Nm

c

6π×107Nm

d

4π×107Nm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Magnetic dipole moment of current loop is 
 M=NiA=10×0.5×2×104=103Am2
Magnetic field due to the solenoid carrying current i e . . ,
 B=μ0ni=4π107×103×3 =12π×104T
  Torque,
,  τ=MBsinθ      =103×12π×104×sin900       =12π×107Nm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The torque required to hold a small circular coil of 10 turns,  2×10−4m2 area and carrying 0.5 A current in the middle of a long solenoid of 103 turns/m and carrying 3 A current, with its axis perpendicular to the axis of the solenoid, is