Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The total length of a sonometer wire between fixed ends is 110 cm. Two bridges are placed to divide the length of wire in ratio 6 : 3 : 2. The tension in the wire is 400 N and the mass per unit length is 0.01 kg/m. What is the minimum common frequency with which three parts can vibrate?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

500 Hz

b

1100 Hz

c

166 Hz

d

1000 Hz

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

n=12LTμ=12×L4000.01=10L

n1=α1100.06=α110006

α1=6n1=1000 Hz

n2=α2100.03=α210003

α2=3n2=1000 Hz

n3=α3100.02=α310002

α3=2n3=1000 Hz

Minimum common frequency is 1000 Hz.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring