Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The total length of sonometer wire between fixed ends is 110 cm. The two bridges are placed to divide the length of wires in ratio 6 : 3 : 2. The tension in the wire is 400N and the mass per unit length is 0.01 kg/m, what is the minimum common frequency with which three parts can vibrate?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1100 Hz

b

1000 Hz

c

166 Hz

d

100 Hz

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Total length = 110 cm
lengths are in the ratio 6 : 3 : 2 i.e., 60 cm, 30 cm and 20 cm

v=12LTμ=12Lvf1=n1v2l1=n1v12x=5003n1(x=10cm)f2=n2v2I2=n2v6x=10003n2&f3=n3v2I3=n3v4x=500n3
For all frequencies to be equal n1 = 6, n2 = 3 & n3 = 2 hence, f = 1000 Hz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring