Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The total pressure observed by mixing two liquids A and B is 350 mm Hg when their mole fractions are 0.7 and 0.3 respectively.
The total pressure becomes 410 mm Hg if the mole fractions are changed to 0.2 and 0.8
Respectively for A and B. The vapour pressure of pure A is________mm Hg. (Nearest integer)
Consider the liquids and solutions behave ideally.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 314.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

P=PAXA+PBXB
350=PA×0.7+PB×0.3(1)410=PA×0.2+PB×0.8 (2) (1)×83×(2): 2800=5.6×PA1230=0.6×PA=1570=5×PA15705=314 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring