Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The total vapour pressure of a 4 mole% solution of NH3 in water at 293k is 50.0torr. The vapour pressure of pure water is 17.0 torr at this temperature. Applying Henry’a law and Raoult’s laws, calculate the total vapour pressure for 5mole% solution

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

58.25 torr

b

42.1 torr

c

52.25 torr

d

33 torr

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, Po(water)=17.0 torr; 

Ptotal(4 mole % solution) = PNH3+Pwater =50.0 torr

XNH3= 0.04 and  Xwater= 0.96

Now according to Raoult's law;

 Pwater=Xwater Powater=0.96×17=16.32torr PNH3=50-16.32=33.68torr KHNH3=PX=33.680.04=842torr

For 5 mole % solution,

X NH3=0.05 ; Xwater=0.95 PNH3=KHNH3XNH3=8420.05=42.1torr Pwater=PoX=17(0.95)=16.15torr Ptotal=42.1+16.15=58.25

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring