Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The typical ionization energy of a donor in silicon is ( Take εr=12(silicon))

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.0 eV

b

10.0 eV

c

0.1 eV

d

0.001 eV

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When donor  impurity  (+5  valence)  added  to  a  pure  silicon (+4  valence),  the  +5  donor  atom  sits  in  the  place  of  +4 valence silicon atom. So it has a net additional +1 electronic charge.  The  four  valence  electron  form  covalent  bond  and get  fixed  in  the  lattice.  The fifth electron (with net –1 electronic charge) can be approximated to revolve around +1 additional charge. The situation is like the hydrogen atom for which energy is given by E=13.6n2eV. For the case of hydrogen, the permittivity was taken as ε0. However, if the medium has a permittivity εr, relative to ε0, then E=13.6εr2n2eV For Si,  εr=12 and for n=1 4 1, E=0.1 eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring