Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The value of acceleration due to gravity at the surface of the earth is 9.8ms2 and its mean radius is about 6.4×106m. Assuming that we could get more soil from somewhere, estimate how thick (in km) would an added uniform outer layer on the earth have to have the value of acceleration due to gravity 10ms2 exactly? Given the density of the earth's soil, ρ=5520kgm3

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 130.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let us write the expression for the acceleration due to gravity at the surface of the earth in terms of density of the earth,

we can write: mg=GMmR2g=G4/3πR3ρR2

g=43πGRρ   ………(i)

Suppose that the radius of the earth has to be increased to R' by putting up more soil around it, so that the value of acceleration due to gravity will become g=10ms2 exactly.

Then, g=43πGRρ

From Eqs. (i) and (ii), we get gg=RR

or R=ggR=109.8×6.4×106=6.53×106m

Therefore, thickness of the required layer of the soil,

t=RR=6.53×1066.4×106=0.13×106m=130km

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring