Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The vapour pressure of 30% (w/v) aqueous solution of glucose is ____mm Hg at 23oC
[Given :The density of 30%(w /v) aqueous solution of glucose is 1.2g cm-3 and vapour pressure of pure water is 24mm Hg. [molar mass of glucose is 180gmol-1] [Round off the answer to nearest integer value]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 23.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given,  vapour pressure of pure water(Po) = 24mm Hg

mass of glucose(solute)=30g

volume of sol. = 100ml

mass of sol.= 100×1.2=120g

mass of solvent=120-30=90g

nglucose=30180=0.17 ; nH2O=9018=5 According to raoult's law, po-ppo=nsno 24-p24=0.175 p=23.223mm of Hg

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The vapour pressure of 30% (w/v) aqueous solution of glucose is ____mm Hg at 23oC[Given :The density of 30%(w /v) aqueous solution of glucose is 1.2g cm-3 and vapour pressure of pure water is 24mm Hg. [molar mass of glucose is 180gmol-1] [Round off the answer to nearest integer value]