Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The vapour pressure of a pure liquid A is 70 torr at 300 K. It forms an ideal solution with another liquid B. The mole fraction of B is 0.2 and total vapour pressure of the solution is 84 torr at the same temperature. The vapour pressure of pure liquid B (in torr) is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

140

b

90

c

120

d

80

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

xA+xB=1 xA=1-xB xA=1-0.2=0.8 pA0=70 torr, ptotal=84 torr

Using Raoult's Law:

pA=pA0xA pA=70×0.2=56 torr pB=pB0xB pB=pB0×0.2

Using Dalton's law of partial pressure and substitute the values:

ptotal=pA+pB 84=56+0.2×pB0 pB0=140 torr

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring