Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The vapour pressure of acetone at 20 °C is 185 Torr. When 1.2 g of a non-volatile substance was dissolved in 100 g of acetone at 20 °C, its vapour pressure was 193 Torr. The molar mass of the substance is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

32gmol1

b

64gmol1

c

128gmol1

d

488gmol1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

According to Raoult's law,

p1=x1p1=1x2p1  i.e.  x2=1p1p1=1183 Torr 185 Torr =2185Also,    x2=n2n1+n2=(1.2g/M)100g/58gmol1+(1.2g/M)

Hence,   (1.2g/M)100g/58gmol1+(1.2g/M)=2185

This gives

1.2gM12185=2185100g58gmol1  or  M=(1.2g)183185185258gmol1100g=63.68gmol1

Approixmate value Writing x2n2/n1, we get 2185=1.2g/M100g/58gmol1

This gives M=1.2×58100×1852gmol1=64.38gmol1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring