Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The velocity of a motor boat with respect to still water is 7ms1  and velocity of water in a river is 3ms1 . When the boat starts moving upstream a float was dropped from it. The boat travels 4.2 km and returns and reaches the float. The time taken by the boat to catch the float is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

35 min

b

25 min

c

30 min

d

40 min

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When the boat is in upstream. Relative velocity between boat and float is = 10 m/sec

The separation between them when boat moves 4.2 km is S=Vrelt

VreldVboat=10×4.2×10007

= 6000 m

When the boat is in down stream, relative vrel=4m/sec  time taken to cover the separation distance 6000m is t1=60004=1500sec=25min

Total time from starting of journey is

Te=25+dVboat

=25+42007×60=

= 35 min

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring