Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The velocity of a particle moving with a uniform acceleration of 10 ms2after 5 s is 50 ms1. Its velocity of the particle in the beginning of 5th second is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30 ms1

b

10 ms1

c

20 ms1

d

40 ms1

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

velocity of 5th second

velocity of particle at the beginning of 5th second                             

= velocity of particle at the end of 4 sec = 40 m/s

Explanation: 

To find the velocity of the particle at the beginning of the 5th second, we use the formula:

vn = u + a(n - 1)

Where:

Given:

  • Acceleration (a): 10 m/s2
  • Time (n): 5 seconds
  • Velocity after 5 seconds (v): 50 m/s

Step 1: Calculate Initial Velocity (u)

Using the equation of motion:

v = u + at

Substitute the values:

50 = u + 10 × 5

u = 50 - 50 = 0 m/s

Step 2: Calculate Velocity at the Beginning of the 5th Second

Using the formula:

v5 = u + a(n - 1)

Substitute the values:

v5 = 0 + 10 × (5 - 1)

v5 = 10 × 4 = 40 m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring