Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The velocity of transverse wave in a string is v=TM where T is the tension in the string and M is mass per unit length. If T = 3.0 kgf, mass of string is 2.5 g and length of string is 1.000 m, then the percentage error in the measurement of velocity is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.5

b

0.7

c

2.3

d

3.6

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

v=TM=[m'gM/]1/2=[m'ℓgM]1/2

It follows from here, Δvv=12[Δm'm'+Δℓ+ΔMM]

=12[0.13.0+0.0011.000+0.12.5]

=12[0.03+0.001+0.04]=0.036

Percentage error in the measurement = 3.6

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring