Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The volume (in mL) of 0.125 M AgNO3 required to quantitatively precipitate chloride ions in 0.3 g of [Co(NH3)6]Cl3 is______. 

 MCoNH36Cl3=267.46  g/mol MAgNO3=169.87  g/mol

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 26.92.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Co(NH3)6Cl3+3AgNO33AgCl+[Co(NH3)6](NO3)3

Moles present in [Co(NH3)6]Cl3 is:

number of moles=massmolar mass=0.3 g267.46 g/mol

One mole of [Co(NH3)6]Cl3 requires three moles of AgNO3, hence moles of AgNO3 required is:

number of moles=0.3 g267.46 g/mol×3

Molarity of AgNO3 is 0.125 M and moles is 0.3 g267.46 g/mol×3. Volume is calculated as:

Volume=number of molesmolarity=0.3×3267.46×0.125 Volume=0.02692 L×1000 mL1 L=26.92 mL

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring