Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The volume of  0.1M permanganate solution required to oxidise 300 ml of 0.1 M thiosulphate solution in faintly alkaline medium to form sulphate ion is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

200 ml

b

800 ml

c

500 ml

d

1000ml

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mole ratio = 8:3;

8Mn+7O4-+3S+22O3-2+H2O8Mn+4O2+6S+6O4-2+2OH-;

M1V1n1=M2V2n2 0.1×V18=300×0.13 =800 ml; Alternate method; Decrease in ox.no/mole of  KMnO4=3; Increase in ox.no/mole of Na2S2O3=8;          V1N1=V2N2; V10.1M3=3000.18;               V1=800 ml; 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring