Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The volume of a gas decreases from 500 cc to 300 cc when a sample of gas is compressed by an average pressure of 0.6 atm. During this process 10J of heat is liberated. The change in internal energy is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

-2.16 J

b

12.156 J

c

101.3 J

d

2.16 J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here: Change in
Volume (V) = 500 - 300 = 200cc = 0.2 litre,,
Pressure (P) = 0.6atm and heat liberated (q) = 10J
Work done (W) = PV = (0.2x 0.6) = 0.12litre - atm
But 1 litre - atm = 101 .3 J .
hence W = 0.12x101.3 = 12.l56J .We also know that heat is liberated, therefore it would be negative. Thus change in E = q+W = -10 +12.16 = 2.16J.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring