Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The volume of concentrated hydrochloric acid (density  :1.20 gmL1) containing 36.5 mass per cent of HCI required for preparing 2 L of 0.1 M hydrochloric acid solution is about

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15.4 mL

b

16.7 mL

c

17.5 mL

d

22.2 mL

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

In 100 g of HCl solution, the amount of HCl is n=mM=36.5g36.5gmol1=1.0mol

Volume of 100 g of HCl solution V=mρ=100g1.20gmL1=83.3mL

The amount of HCl in 2 L of0.1 M HCl solution, n2=MV=0.1molL1(2L)=0.2mol

Hence, the volume of solution containing 0.2mo] HCl is V=83.3mL1.0mol(0.2mol)=16.66mL

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring