Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The wave described y = 0.25 sin (10πx–2πt) by, where x and y are in meter and t in second, is a wave travelling along the

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

–ve x direction with frequency 1 Hz

b

+ve x direction with frequency πHz and wavelength λ= 0.2m

c

–ve x direction with amplitude 0.25 m and wavelength λ = 0.2m

d

+ve x direction with frequency 1 Hz and wavelength λ = 0.2m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

y = 0.25 sin(10πx - 2πt) 
ω = 2πn = 2π ; n = 1Hz
k=2πλ=10π ; λ=15=0.2m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring