Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The weight of a body is 180 N on the earth. If it’s taken to the moon than what is its weight and mass (Take gearth=10m/s )


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30N; 18kg

b

60N; 180kg

c

18N; 100kg

d

10N; 10kg    

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution


Weight of a body is product of mass and acceleration due to gravity acting on it. But mass of body does not depend on gravity. Therefore, mass of body will be same everywhere, at the moon or at earth. we=ma
weight on eart we=180N
Given, gravity of earth ge=10m/s
mass= weg=18010=18kg
weight at the moon,  wm=16* we
wm=16*180=30N
 Therefore, the correct answer is weight of body on moon is 30N and mass is 18kg.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring