Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The weight of AgCl precipitated, when a solution containing 5.85 g of NaCl is added to a solution containing 3.4 g of AgNO3 is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

28 g

b

9.25 g

c

2.87 g

d

58 g

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

AgNO3+NaClAgCl+NaNO3
No. of moles of AgNO3 =3.4170=0.02
No. of moles of NaCl =5.8558.5=0.1
Limiting reagent = AgNO3
1 mole of AgNO3 produces 1 mole of AgCl
0.02 mole of AgNO3 will produce 0.02 mole of AgCl
Weight of AgCl produced = 0.02 x 143.5 = 2.87 g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The weight of AgCl precipitated, when a solution containing 5.85 g of NaCl is added to a solution containing 3.4 g of AgNO3 is