Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The weight of silver (at. wt. = 108) displaced by a quantity of electricity which displaces 5600 mL of O2 At STP will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5.4 g

b

54.0 g

c

108.0 g

d

10.8 g

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Number of moles of O2 at  STP =560022400=14mol
1 mole of oxygen produces 4 moles of electrons and 1 mole of silver requires 1 mole of electrons.
According to Faraday’s II Law,
WAgWO2=EAgEO2EAg=MAg1;EO2=MO24WAgMAg×1=WO2MO2×4WAgMAg=1WAg=MAg=108gm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The weight of silver (at. wt. = 108) displaced by a quantity of electricity which displaces 5600 mL of O2 At STP will be