Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The work function of a certain metal is 3.31 × 10–19 J. Then the maximum kinetic energy of photo-electrons emitted by incident radiation of wave length 5000A0 is  (given h = 6.62×10–34 J -s, C=3×108ms–1,  e = 1.6×10–19 coul.) 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2. 48 eV   

b

0. 41 eV   

c

2. 07 eV   

d

0. 82 eV

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

K{E_{\max }} = E - {W_0} = \frac{{hc}}{\lambda } - {W_o}\

= \frac{{12400eV{\mathop A\limits^0 }}}{{5000{\mathop A\limits^0 }}} - \frac{{3.31 \times {{10}^{ - 19}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}eV\

= 2.48eV – 2.07eV = 0.41eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring