Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The Kp value of N2O42NO2 reaction at equilibrium is 0.6. The value of degree of dissociation of N2O4 at 318 K and a total pressure of 10 bar will be:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.02

b

0.03

c

0.242

d

0.121

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let degree of dissociation of N2O4=x. Let  the vessel contains one mol of N2O4,Kν=0.6 

Total pressure, P = 10 bar. Thus, for the following reaction, we have :

N2O4                                          2NO2

Initial conc.                        1         0

 Conc. at equilibrium       1 - x       2 x

Total no. of mole at equilibrium

=1x+2x=1+x pN2O4=10(1x)1+x;pNO2=10×2x1+x

Using law of chemical equilibrium for the above reaction, we have:

Kp=NO22N2O4=20x1+x210(1x)1+x=400x2(1+x)(1+x)×(1+x)10(1x)=40x2(1+x)(1x)0.6=40x21x2;0.60.6x2=40x2

or 40x2+0.6x2=0.6

 40.6x2=0.6 Or x2=0.640.6=0.0148 x=(0.0148)1/2=0.121

So, the correct answer is, (c)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring