Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The pH of HCl is 1 . The amount of NaOH to be added to 100ml of such a HCl solution to get pH of 7 is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.4mg

b

0.4 g

c

4mg

d

4 g

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

pH   of   HCl=1 

pH=-logH+

-logH+=1 

H+=0.1M

 Volume of HCl=100ml

HCl+NaOHNaCl+H2O

According to the equation mole of HCl reacts with 1 mole NaOH.

Hence0.1M of HCl reacts with0.1M of NaOH.

Amount of HCl required to prepare0.1M of HCl is

HCl

=0.365 g

Amount of NaOH required to prepare 0.1M of NaOH is

0.1M= weight 40×1000100 

=0.4 g

Hence the correct answer (B) 0.4 g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring