Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

There are two thin symmetrical lenses, one is converging with refractive index 2 and the other is diverging with refractive index 1.5. Both lenses have the same radius of curvature of 10 cm. The lenses were put close together and submerged into water. What is the focal length of the system in water?. The refractive index of water is 43 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

40 cm

b

203cm

c

403cm

d

-403cm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The focal length of converging in water is f1 .
 1f1=μiμw11r11r2=24/31210
 =644×210=12×210
 f1=10cm
And The focal length of diverging in water is f2

 1f2=1.54/31210  
Or 1f2=0.54210=140   
 f2=40cm

Combination of lens
 1f=1f1+1f2=110140=4140
 f=403cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring