Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

There exists a uniform magnetic and electric field of  magnitude 1 T and 1 V /m, respectively, along positive y-axis. A charged particle of mass 1 kg and of charge 1 C is having velocity 1 m/s along x-axis and is at origin at t = 0. Then the co-ordinates of particle at timeπ seconds will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2,  π2/2,2m

b

(0, 1, 2) m

c

0,  π2,2m

d

0,  π2/2,2m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The particle will move in a non-uniform helical path with increasing pitch as shown below.

Question Image

Its time period will be: T=2πmqB=2π  seconds

Changing the view, the particle is seemed to move in a circular path in (X - Z) plane as shown below

Question Image

After π-seconds the particle will be at point 'P' (after completing half circle), hence X coordinate of P will be 0.

yπ=0π+12  Eqmπ2=π22z=2r=2mv/qB=2mHence,  the  coordinate  0,π22,  2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
There exists a uniform magnetic and electric field of  magnitude 1 T and 1 V /m, respectively, along positive y-axis. A charged particle of mass 1 kg and of charge 1 C is having velocity 1 m/s along x-axis and is at origin at t = 0. Then the co-ordinates of particle at time−π seconds will be