Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

There is a metallic ring of radius 1 m having negligible resistance placed perpendicular to a constant magnetic field of magnitude 1 T as shown in figure. One end of a resistanceless rod is hinged at the centre of ring O and the other end is placed on the ring. Now the rod is rotated with constant angular velocity ω=4  rad/s and circuit is connected as shown in the figure. Initially switch is open and capacitor is uncharged. If switch S  is closed at t=0 , then calculate heat loss (in μJ ) in the resistor  R1 from t=0  to the instant when voltage across the capacitor becomes half of the steady state voltage (ignore friction).

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let voltage across capacitor be  V0

H=(CV0)V=12CV02

Where  V0=V2

H=CV2218CV2=38CV2

Heat dissipated through R1,H1=23H

H1=23×38CV2 H1=14CV2 V=12Bωl2=12×1×4×1=2volts H1=14×3×4=3μJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring