Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

There is a point source of light at a depth 8m below the surface of water.  An observer in air sees the image of the source.  Line of sight of observer makes an angle  53° With the normal to surface. (use:  7=2.65     and  μ= of water=4/3)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Apparent depth of image from surface is 2.53 m

b

Horizontal distane between object and its image is 3.38m

c

Radius of circle of illuminance is 9.05m

d

Percentage of power coming out of the with in the circle of illuminance is 16.875%( assume no absorption of light by water and  100% refraction at surface)

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

tani=xy,x=ytani,dx=ysec2idi.tanr=x'y'            x'=y'tanr.dx'=y'sec2rdr.dx=dx'ysec2idi=y'sec2rdr              y'=ysec2isec2rdidr=ycos2rcos2ididr    ______(i)

Question Image

From snell’s Law:
 μsini=sinrμcosidi=cosrdrdidr=cosrcosi1μ
So from eq. (i)
y'=yμ(cos3rcos3i)For  (P)y'=84(cos353°cos337°)=2.53

For (Q) x’-x=y’tan r-y tan i
For (R)  sinc=1μ=34tanc=ryr=ytanc=8×37

Question Image

For  (S)pout=P4π2π(1cosC)=P2(174)PoutP×100=50(174)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
There is a point source of light at a depth 8m below the surface of water.  An observer in air sees the image of the source.  Line of sight of observer makes an angle  53° With the normal to surface. (use:  7=2.65     and  μ= of water=4/3)