Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Three capacitors each having capacitance C = 2μF are connected with a battery of emf = 30V as shown in figure. When the switch S is closed.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The amount of the charge flown through the battery is 20 μC

b

The heat generated in the circuit is 0.6 mJ 

c

The energy supplied by the battery is 0.6 mJ

d

The amount of charge flown through the switch S is 60 μC

answer is A, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When the switch is open,  Ceq=43μF

Charge flown through the battery = 40 μC.

When switch is closed C1 = 2 μF; q1 = 60 μC.

Δq=20μC;Wb=20×106×30=0.6mJ

When switch is closed, it is short circuited. ; Hence all the charge flows through S.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring