Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

To 1L solution containing 0.1 mol each of NH3  and NH4Cl, 0.05 mol of NaOH is added .The change in pH will be (pKbforNH3=4.74)  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.30

b

0.48

c

0.48

d

0.30

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

NH4Cl+NaOHNaCl+NH3+H2O

Moles of NH4+ left =0.1- 0.05 = 0.05

Total moles of NH3 = 0.1+0.05 = 0.15

(pOH)1=pKb+log[salt][base]=pKb+log0.10.1=pKb

(pOH)2=pKb+log0.050.15=pKblog3

Change in pOH=(pOH)2(pOH)1=log3

Change in pH = log 3 = 0.48

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring