Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

To a container containing 3 moles of C2H6 further 60 gram C2H6 is added and 2.4×1024 molecules of gas are then removed. The left over gas is burnt in the presence of excess oxygen. Then :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

mass of liquid water produced is 54 gram

 

b

30gms of C2H6are left for combustion

c

60gms  of C2H6 are left for combustion

d

 volume of CO2 at STP produced is 45.4  litre

 

answer is B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

nC2H6=3+603024×10236×1023=1 mole; C2H6+72O22CO2+3H2O12mol 3mol=30g=45.4L =54g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring