Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

To convert a 800mV range milli-voltmeter of resistance 40Ω into a milli ammeter of 100 ma range, the resistance to be connected as shunt is,

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5Ω

b

 10Ω

c

2.5Ω

d

1Ω

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let's use r to represent the shunt resistance. We know that for the voltmeter to become an ammeter, the resistance connected must be in parallel with the voltmeter resistance. Therefore,
Rnet=40×R40+R
Thus the current in voltmeter = ammeter.
80040R40+R=100

320+8R=40R 
32R=320
R=10Ω 
Hence the correct answer is 10Ω.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring