Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

To find the standard potential of M3+/M electrodes the following cell is constituted. Pt M/M3+(0.001mol  L1)/Ag+(0.01molL1)/Ag the emf of the cell is found to be 0.421 volt at 298K. the standard potential of half reaction M3++3eM  at 298K will be GivenEAg+/Ag0at298K=0.80Volt ) 
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.32 Volt

b

1.28 Volt

c

0.66 Volt

d

0.38 Volt

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

EM3+/MEM3+/MCell reaction
M+ 3 Ag+ (aq)    = 0.32 volt 
E = Eo  -   Question Image log  Question Image
0.421= E0  -  1.732 log  0.001(0.01)3 
E0 =0.48
 E=EAg+/AgEM3+/M
 = 0.8v – 0.48v = 0.32 volt
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
To find the standard potential of M3+/M electrodes the following cell is constituted. Pt M/M3+(0.001 mol  L−1)/Ag+(0.01mol L−1)/Ag the emf of the cell is found to be 0.421 volt at 298K. the standard potential of half reaction M3++3e−→M  at 298K will be Given EAg+/Ag0at 298K=0.80 Volt )