Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Twenty seven drops of same size are charged at 220 V each. They combine to form a bigger drop. Calculate the potential of the bigger drop.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1520 V

b

660 V

c

1320 V

d

1980 V

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If each drop has a charge ‘q’ and radius ‘r’. Then from conservation of charge, charge on the big drop is nq = 27 q (n = 27)
from conservation of volume 43πr3n=43πR3
R = n1/3 r
Now potential of the small drop V=q4πϵ0r=220V
Potential of the big drop,
V=nq4π0R=nq4π0n1/3r=n2/3q4π0r
V = (27)2/3 x 220V
= 9 × 220 = 1980 V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring