Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two balls are projected simultaneously with the same speed from the top of a tower - one upwards and the other downwards. If they reach the ground in 6s and 2s, the height of the tower is (g = 10 ms–2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

120 m

b

60 m

c

80 m

d

30 m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Lets consider u initial velocity of the ball

Take, g = 10m/s2
From 2nd equation of motion at t = 2sec

s = ut + 1/2​gt2

s = 2u + 1/2​×10×22

s = 2u + 20. . . . . . .(1)

The time taken to come back at the projection point is 6 − 2 = 4sec

The time to reach the maximum point is 4/2 ​= 2sec

at the maximum height final velocity is zero, v = 0m/s

v = u − gt

0 = u − 2×10

u = 20m/s

From equation 1, we get

s = 2×20 + 20 = 60m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring