Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two balls with masses m1 = 1kg and m2 = 2kg are slipped on a thin smooth horizontal rod as shown. The balls are interconnected by a light spring of stiffness K = 24 N /m . The left hand ball (m1) m is imparted the initial velocity 12 cm/s towards second ball. The amplitude of oscillations made by the arrangement is...................

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3 cm

b

2 cm

c

1 cm

d

4 cm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Total mechanical energy of system = kinetic energy of mass m1=12m1v12 . . . .(1)

But total mechanical energy = kinetic energy due to motion of centre of mass + energy of oscillation.  energy of oscillation.

=12m1v1212m1+m2m1v1m1m22=12μv12=12μ(Aw)2v1=AwA=v1w;v1=12cm/s w=kμ

solve for A.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring