Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two blocks of equal mass m1=m2=10kg are connected to each other through massless and inextensible string that passes over a light frictionless pulley placed on a  fixed stationary wedge as shown in the figure. Find the time taken (in seconds) by the block of mass m1 to hit the pulley which is at a distance of 20(31)m away from it at t=0 (Take g=10 ms2)

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

Equation of Motion for two blocks along the plane:

m2gsinθ2T=m2a

Tm1gsinθ1=m1aa=m2gsinθ2-m1gsinθ1m1+m2=314g

Use S=12at2

Thus, time taken=4 s.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring