Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two blocks of masses 10 kg and 30 kg are placed along a vertical line. The first block is raised through a height of 7 cm. By what distance should the second mass be moved to raise the centre of mass by 1 cm ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1 cm upward 
 

b

1 cm downward 
 

c

2 cm downward 
 

d

2 cm upward 
 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

m1=10kg, m2=30kg, y1=7cm, y2=?

We know that,

centre of mass = m1y1+30×y2m1+m2

1=10×7+30×y210+30

40=70+30y2

y2=-1

So, m2= 30kg body should be moved 1 cm downward in order for a 1 cm uplift in the centre of mass.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Two blocks of masses 10 kg and 30 kg are placed along a vertical line. The first block is raised through a height of 7 cm. By what distance should the second mass be moved to raise the centre of mass by 1 cm ?