Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two blocks of masses 2 kg and 4Kg are connected by a light string and kept on horizontal surface. A force of 16 N is acted on 4kg block horizontally as shown in figure. Besides, it is given that coefficient of friction between 4kg and ground is 0.3 and between 2kg block and ground is 0.6. Then, frictional force between 2kg block and ground is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

 4 N

b

6 N

c

12 N

d

Zero

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

f2kgmax=μ2m2g =0.6×2×10=12 N f4kgmax=μ4m4g =0.3×4×10=12 N

Net pulling force F=16 N and

Net resistive force

F'=f2 kgmax+f4 kgmax =24 N

Since, F<F', system will not move and free body diagrams of two blocks are as shown below.

Question Image

4 kg T+12 =16  T =4 N 2 kg f2 =T=4 N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring