Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two blocks shown in figure are connected by a heavy uniform rope of mass 4kg. An upward force of 200N is applied as shown. (Take, g=9.8 m/s2 )

Two blocks of 7 kg and 5 kg are connected by a heavy class 11 physics CBSE

               What is the tension at the top of the rope?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20 N

b

30 N

c

137.5 N

d

152 N

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

a= Net pulling force  Total mass =200-16×9.816

=2.7 m/s2

Two blocks shown in figure are connected by a heavy uniform rope of mass 4  kg. An upward force of 200 N is applied as shown (a) What is the  acceleration of

200-49-T1=5a

  T1=200-5×2.7-49

=137.5 N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring