Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two bodies P and Q having masses 2 kg and 4 kg respectively are separated by 2 m. Which of the following should be the distance from P, at which the mass R weighing 1 kg is kept,so that gravitational force on R due to P and Q is zero? (Gravitational constant =6.67×10-11m 2kg-2)


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.82 m

b

0.082 m

c

8.2 m

d

2 m 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The mass R which is of 1 kg weight need to be kept at a distance of 0.82 m from P so that the gravitational force on R from P and Q will be zero.
Let us consider that the mass R is kept at a point S at a distance of x from P.
As per Newton’s law of gravitation we know that  F=Gm1m2d2..........(a) where G is the gravitational constant (6.67×10-11 Nm2kg-2)
         m1 is the mass of the first object.
         m2 is the mass of the second object.
            is the distance between them.
We can refer to the figure below.
                         Screenshot_2022-08-25_at_07.10.17-removebg-previewConsidering P and R
mass of  P, m1=2 kg
mass of  R, m2=1kg
distance between P and R, d=x m
From (a) the gravitational force F on R due to P is given by   F=Gm1m2x2
On substituting the values we get
F=G×2×1x2  along SA
Here G is the Gravitational constant
Similarly we can write the gravitational force F1 on R due to Q and it is given by
F1=Gm3m2(2-x)2  mass of  Q, m3=4 kg
mass of  R, m2=1 kg
distance between Q and R, d=(2-x) m
On substituting the values we get
F1=G×4×1(2-x)2  along SB
We are asked to find the distance of R from P such that the force on R due to P and Q is zero.
If the force on R due to P and Q is zero then F=F1
So                            Gm1m2d2=Gm3m2(2-x)2
                              G×2×1x2=G×4×1(2-x)2                                       2x2=4(2-x)2
                               (2-x)2x2=42
(22-(2×2×x)+x2)=4x22               (4-4x+x2)=2x2  (4-4x+x2)-2x2=0
                   4-4x-x2=0
              -x2-4x+4=0 Solving this equation we get x=-222
As we need to find the distance, consider only the positive value so that x=0.82 m.
So the distance from P to R is 0.82 m such that the force on R due to P and Q is zero.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring