Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two capacitors with capacitance values C1=20±1μF and C2=30±1.5μF are connected in series. The voltage across the combination is 10±0.01V  .The percentage error in the calculation of energy stored in the combination of capacitors is 26x%. The value of x is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

1C=1C1+1C2=120+130C=12
ΔCC2=ΔC1C12+ΔC2C22ΔCC=ΔC1C12+ΔC2C22C1C2C1+C2ΔCC=1400+1.5900×12=5100=120U=12C×V2ΔUU=ΔCC+2ΔVV120+2×0.0110=1+0.0420=0.052
% change =5.2%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring