Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two cities are 150 km apart. Electric power is sent from one city to another city through copper wires. The fall of potential per km is 8 volt and the average resistance per km is 0.5Ω. The power loss in the wire is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12.2 kW

b

19.2 J

c

19.2 W

d

19.2 kW

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Fall of potential per km is 8V
∴ For 150km, fall in potential V = 8 x 150
average resistance per km is 0.5Ω
∴Resistance for 150km is R =150 × 0.5
∴ power loss, P=V2R
=(8×150)2150×0.5=8×8×1500.5=19200W=19.2kW

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring