Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two electric bulbs marked 25 W - 220 V and 100 W 220 V are connected in series to a 440 V supply. Which of the bulbs will fuse?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Both

b

100 W

c

25 W 

d

None of these

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here we will use the formula of power

P=V2R So resistance R=V2P

Resistance of 25 W bulb

R1=(220)225=1936 ohm and resistance of 100 W bulb

R2=(220)2100=484 ohm. When they are connected in series with a supply of 440 V, the resultant current will be

I=440(1936+484)=0.1819A

Now the voltage drop across 25 W bulb will be

V1=IR=0.1819×1936=352V and the voltage drop across 100 W bulb will be V2=0.1819×484=88V. Here because of the excessive voltage (much higher than rated value) across 25 W bulb, it will fuse.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring