Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two gases A and B having the molar mass 60 and 45 g mol-1, respectively are enclosed in a vessel. The weight of A is 0.5 g and that of B is 0.2 g. The total pressure of the mixture is 750 mm. The partial pressure of gas A and B respectively are

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

260 mm,490 mm

b

l90mm, 560 mm

c

490 mm, 260 mm

d

520 mm, 290 mm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Number of moles of A = 0.5060=0.0083

Number of moles of B =0.2045=0.0044

 Total pressure =750 mm of Hg

pA= mole fraction of A× total prelssure 

=0.00830.0083+0.0044×750=490 mm

pB=750-490=260 mm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring