Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two inclined planes OA and OB, with inclinations 30° and 60° with the horizontal respectively, intersect each other at O as shown in figure. A particle is projected from point P with velocity u=103 m/s along a direction perpendicular to plane OA. If the particle strikes plane OB perpendicular at Q, calculate distance PQ. (Take g=10 m/s2)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

25 m

b

15 m

c

10 m

d

20 m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let us choose the x and y directions along OB and OA respectively. Then,

ux=u=103 m/s,   uy=0 ax=-gsin60°=-53 m/s2 ay=-gcos60°=-5 m/s2

At the point of collision at Q,  vx=0      0=ux+axt=103-53t      t=2 s..

Distance OQ = magnitude of displacement of particle along x-direction

sx=uxt+12axt2=(103)(2)-12(53)(2)2=103 m   OQ = 103 m.

Distance OP = magnitude of displacement of particle along y-direction

sy=uyt+12ayt2=0+12-522=-10 m   OP=10 m.

PQ=(OP)2+(OQ)2=(10)2+(103)2=100+300=400 or,  PQ=20 m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Two inclined planes OA and OB, with inclinations 30° and 60° with the horizontal respectively, intersect each other at O as shown in figure. A particle is projected from point P with velocity u=103 m/s along a direction perpendicular to plane OA. If the particle strikes plane OB perpendicular at Q, calculate distance PQ. (Take g=10 m/s2)