Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two large parallel plates are connected with the terminal of 100 V power supply. These plates have a fine hole at the centre. An electron having energy 200 eV is so directed that it passes through the holes. When it comes out its de-Broglie wavelength is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.22 Ao

b

1.75 Ao

c

Ao

d

None of these

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Energy of the electron, when it comes out from the second plate = 200 V- 100 V = 100 V
Hence accelerating potential difference = 100 V

λelectron=12.27V=12.27100=1.23Ao

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Two large parallel plates are connected with the terminal of 100 V power supply. These plates have a fine hole at the centre. An electron having energy 200 eV is so directed that it passes through the holes. When it comes out its de-Broglie wavelength is