Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two long parallel wires of zero resistance are connected to each other by a battery of 1.0 V as shown in figure. The separation between the wires is 0.5 m. A metallic bar, which is perpendicular to the wire and of resistance 10 Ω. moves on these wires when a magnetic field of 0. 02 tesla is acting perpendicular to the plane containing the bar and the wires. The velocity of the bar as a function of time (if the mass of the bar is 0.002 kg and at t = 0, v = 0 ) is:

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

V=1001et/200

b

V=1001e200t

c

V=2001e500t

d

V=1001et/50

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

i=εVBℓRF=iBℓ=εVBℓRBℓ

Question Image

mdVdt=(εVBℓ)BℓR0VdVεVBℓ=BℓmRt=0tdt1BℓlneVBℓε=BℓmRtV=εBℓ1eB2t2mRtV=1001et/200

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring