Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two loudspeakers M and N are located 20m apart and emit sound at frequencies 118Hz and 121 Hz, respectively. A car is initially at a point P, 1800m away from the midpoint Q of the line MN and moves towards Q and constantly at 60 km/hr along the perpendicular bisector of MN. It crosses Q and eventually reaches a point R, 1800m away from Q. Let v(t) represent the beat frequency measured by a person sitting in the car at time t. Let  vPvQ and vR  be the beat frequencies measured at location P,Q and R, respectively. The speed of sound in air is 330ms1.  Which of the following statement (s) is (are) true regarding the sound heard by the person?
 

 


 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

vP+vR=2vQ

b

The rate of change in beat frequency is maximum when the car passes through Q

c

The plot below represents schematically the variation of beat frequency with time

Question Image

d

The plot below represents schematically the variation of beat frequency with time

Question Image

answer is B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

V0=velocity of observer = 60 km/hr =503m/sec

Question Image

 In between PQ With source M : n1=118V+V0cosθV=1181+503×330cosθ With source N :     n2=1211+503×330cosθ Beats n=n2n1=31+53×33cosθn=533cosθ+3 Slope =dndθ=533sinθdndtdtdθ=533sinθdndt=533dθdtsinθ

From P to Q :  θ is increasing & θ<π2 .  So , dndt=Ve  and its magnitude is increasing. So initially , slope is maximum & then decreases .

At Q ,  θ = π2 i.e.  sinθ is max , so slope is also maximum.
From Q to R 
n1=118VV0cosθVn2=121VV0cosθVBeats=n=n2n1n=33V0Vcosθ=3533cosθ Slope dndt=+3V0Vsinθdθdt As θ is  from Q to R , so dθdt=ve  &  also θ<π2dndt=ve and its magnitude is decreasing.Vp=533cosθ+3  =3.1515Hz      put cosθ1VQ=533cosθ+3 = 3Hz               put cosθ=0VR=3533cosθ=2.8484Hz        put cosθ1VP+VR=2VQ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring